17.05.2012, 12:44, Stáří: 12 r.

Co přineslo tradiční olomoucké setkání patologů, molekulárních patologů a histologických laborantů?

Autor: Ivo Überall

V prostorách Regionálního centra Olomouc a Lékařské fakulty UP se ve dnech 27.–28. dubna konalo již tradiční setkání odborníků z oblasti molekulární patologie a histochemie s histopatology a laboratny. Společně zde proběhly 8. sympózium a workshop molekulární patologie a histo(cyto)chemie, 98. olomoucký diagnostický seminář Společnosti českých patologů a české sekce International Academy of Pathology a 4. olomoucká konference histologických laborantů.

Stalo se již dobrým zvykem přivítat v hanácké metropoli účastníky sympózia a workshopu molekulární patologie a histochemie. Ani letošní poslední dubnový týden tomu nebylo jinak. Do Olomouce se sjeli tuzemští a zahraniční odborníci, aby zde rokovali o nejnovějších trendech v těchto oblastech. Zahraniční hosté referovali o zapojení EBV u velkobuněčných B-lymfomů (prof. Murray, Birmingham), o nových terapeutických strategiích nádorů prostaty (Dr. Santer, Innsbruck), mutační analýze gastrointestinálních tumorů (Dr. Lasabová, Martin) a úloze poškození DNA na vznik nádorů (prof. Bartek, Copenhagen). Tuzemští přednášející se ve svých vystoupeních zabývali stromálními fibroblasty u nádorů (prof. Smetana, Praha), úloze personalizované medicíny v patologii (prof. Kodet/Praha), vývojovým aspektům dentice (Dr. Hovořáková, Praha), Lynchovu syndromu (Dr. Kurfürstová, Praha), genetice a genomice v kardiopatologii (prof. Petřek, Olomouc), růstově-diferenciačnímu faktoru-15 u nádorů (Dr. Souček, Brno), strukturálních změnách placenty u diabetiků (Dr. Jirkovská, Praha) a významu PPARγ u nádorů kolorekta (Dr. Straková, Brno).

Vedle těchto přednášek probíhaly paralelně satelitní sekce sympózia. Na sklíčkovém diagnostickém semináři byly prezentovány zajímavé a vzácné nálezy nádorových i nenádorových onemocnění a v rámci sekce histologických laborantů byly přednášky zaměřeny na poznatky z praxe histologických laboratoří. Součástí setkání byla posterová sekce, na které bylo prezentováno 18 sdělení z různých oborů experimentální i klinické patologie.

Sobotní program zaštítila firma Roche Diagnostics se svým monotematickým blokem věnovaným nejnovějším přístupům v sekvenování biologických vzorků.
Na závěr je třeba dodat, že se ze setkání stala příjemná tradice, kterou je třeba udržovat nejen z důvodu propagace Lékařské fakulty, potažmo Univerzity Palackého, ale i Olomouce jako jednoho z center vědy a vzdělanosti v České republice.

Ing. Ivo Überall, Ph.D., foto archiv setkání