04.11.2011, 08:54, Stáří: 12 r.

Moravskoslezské dny – nejen pro Moravu

Autor: Stanislav Losse

1

2

Jubilejní XX. moravskoslezské dny pneumologie tentokrát zavítaly do historické Olomouce. Mezinárodní konference se konala ve dnech 7.–8. října a byla organizována Klinikou plicních nemocí a tuberkulózy FNOL a LF UP. Široce pojatý odborný program s řadou zahraničních hostů tradičně poskytl množství podnětných sdělení odrážejících současné trendy respirační medicíny nejen z klasické pneumologie, ale i z oblastí přesahujících rámec oboru. Každý ze 400 účastníků si tak mohl vybrat z bohaté nabídky témat podle svého zaměření.

Po slavnostním zahájení, jehož součástí bylo i požehnání od olomouckého arcibiskupa Mons.Graubnera, odstartoval program konference blokem odborných sdělení věnovaných problematice bronchologie a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), onemocnění, jehož hlavním rysem je omezený průtok vzduchu v průduškách.

Hlavní blok konference, věnovaný respiračním infekcím, byl charakterizován mimo jiné vystoupením dvou vzácných zahraničních hostů z Itálie. Nově zvolený prezident Evropské respirační společnosti prof. Francesco Blasi z Milána vyzdvihl význam moderních makrolidových antibiotik v léčbě pneumokokových komunitních pneumonií, těžké sepse a septického šoku. Druhý host bloku, prof. G. F. Tassi (Brescia), se věnoval podrobně možnostem torakoskopické léčby empyémů.

Firemní sympozia se tématicky zabývala bronchiálním astmatem a pneumoonkologií, které byl pak následujícího dne vyčleněn i samostatný blok. Diskutovány byly možnosti moderních cytostatik, biologické léčby i molekulárně genetické diagnostiky, včetně zhodnocení probíhajících multicentrických studií. Prof. V. Kolek (Olomouc) seznámil přítomné s výsledky léčby pemetrexedem (cytostatikem vyčleněným pro podávání v „Onkologických centrech“) na podkladě dat celostátního registru.

Velká pozornost byla také věnována sarkoidóze – nemoci, kterou se tradičně zabývají olomoucká výzkumná pracoviště. V pracovním bloku s názvem „Sarkoidóza – od genetiky ke kvalitě života“ vystoupil další zahraniční host doc. Gernot Zissel z německého Freiburgu, který mj. nastínil současné trendy dalšího výzkumu využívajícího rozsáhlé databáze pacientů z mnoha center v Evropě, jež v budoucnosti umožní určit nejen další geny asociované se sarkoidózou, ale i změny epigenetické. Olomoucká pracoviště (Klinika plicních nemocí ve spolupráci s Laboratoří imunogenomiky a imunoproteomiky) jsou důležitou součástí tohoto projektu studia sarkoidózy v celoevropském měřítku. V závěrečné sekci byl dán prostor hrudní chirurgii.

Po celý páteční den paralelně probíhala taktéž standardně silně obsazená sesterská sekce, s bohatou aktivní účastí. Po oba dny také mohli zájemci navštívit několik workshopů. Jejich propojení s přednáškovou formou se jevilo jako šťastné a přitažlivé především pro mladé lékaře. Olomoucká konference svým prvoplánovým pojetím ukázala široké spektrum pneumologie jako moderního oboru, který je otevřen spolupráci a dalšímu vývoji klinické i experimentální medicíny.

MUDr. Stanislav Losse, zástupce přednosty pro léčebnou péči, Klinika plicních nemocí a tuberkulózy, foto archiv sympozia

Fotografie:
1) Odborný program prvního dne uzavřel křest nové knihy „Pneumologie“ a kulturní program v podání zpěvačky Petry Janů
2) K významným hostům sympozia patřil prezident Evropské respirační společnosti prof. Francesco Blasi z Milána (vpravo), kterého uvedl přednosta pořádající Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy prof. Vítězslav Kolek (vlevo)