10.11.2011, 10:55, Stáří: 12 r.

Téma: „Evropo, vymíráš!“

Autor: Jiří Ehrmann

Pod záštitou Mons. Jana Graubnera uspořádaly Moravsko-slezská křesťanská akademie (MSKA), etická komise FNOL a LF UP a Muzeum umění v Olomouci 22. října v Arcidiecézním muzeu Olomouc XII. bioetickou konferenci na téma „Evropo, vymíráš!“.

V úvodu účastnici uctili památku prof. Dagmar Hauftové, CSc., organizátorky většiny bioetických konferencí, která letos v červenci neočekávaně zemřela.
V úvodním slovu Mons. Josef Nuzík připomněl aktuálnost tématu, které bohužel nechává mnoho našich spoluobčanů chladnými. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, jakým darem je početná rodina, a to nejen pro ně samé,“ řekl mons. Nuzík.

Teoretický úvod k tématu konference ve své přednášce „Revoluční změny v demografickém chování v Evropě“ uvedl přední český a světový demograf prof. Zdeněk Pavlík, DrSc., čestný předseda České demografické společnosti, mj. také někdejší pracovník demografického oddělení OSN v New Yorku.
Demografie je chladný vědní obor, nečinící si nároky na ideologizování a operující s fakty a daty, na které by společnost měla reagovat. Možný příklad takové reflexe zazněl v přednášce Mgr. Evy Mitechell ze Sociologického ústavu AV ČR „Podpora rodin s dětmi v evropských zemích; reflexe změn demografického chování?“. „Stanovení například indexu závislosti vůbec není jednoduché, stejně jako operování s tímto parametrem,“ zaznělo v její přednášce.

„Porodnost a potratovost“ – téma přednášky MUDr. Petra Závodného, CSc., z Porodnicko-gynekologické kliniky LF a FNOL, zaujalo řadou konkrétních dat (např. v roce 2010 se u nás narodilo 49 % dětí mimo manželství). Na tuto přednášku pak prof. Květoslav Šipr, člen Papežské akademie pro život, reagoval diskusním příspěvkem, kterým s ještě větším důrazem poukázal na nepříznivé důsledky vývoje porodnosti a potratovosti. MUDr. Yvona Hrčková z I. interní kardiologické kliniky LF a FNOL ve fundovaném sdělení „Hormonální antikoncepce“ poukázala mj. na všechny její zdravotní komplikace. Psychiatrička z Pastoračního úseku Arcibiskupství olomouckého MUDr. Jana Krausová v přednášce „Poznámky k příčinám a důsledkům populační krize z pohledu psychiatra“ uvedla řadu vlastních zkušeností, které auditorium velmi zaujaly. Dnes se nejen u mladých lidí zafixovala jako zcela normální „antikoncepční mentalita“. Na její opačnou stranu byla zaměřena přednáška „Antikoncepce – zásah do lidské přirozenosti“, kterou přednesl P. Mgr. Pavel Maria Mayer OP z Kláštera dominikánů v Olomouci a nemocniční kaplan.

Přednášky, diskuse a celý průběh konference potvrdily vhodnou volbu aktuálního tématu. Odpověď na zvolání „Evropo, vymíráš!“ by měla být vedena rozumem i srdcem. Lhostejnost k těmto problémům se nemusí v budoucnu vyplatit.

Prof. MUDr. Jiří Ehrmann, CSc., II. interní klinika – gastro-enterologická a hepatologická LF a FNOL; – red-