23.02.2012, 14:46, Stáří: 12 r.

XV. olomoucké onkologické dny

Autor: Petr Heinz, -mav-

V prostorách Teoretických ústavů LF UP se ve dnech 9. a 10. února uskutečnily již patnácté Olomoucké onkologické dny. Letošní sympozium, jehož se účastnilo více než sto čtyřicet lékařů, zdravotních sester a studentů zubního lékařství, se v pětadvaceti přednáškách českých i zahraničních autorů věnovalo problematice nádorů obličeje a ústní dutiny.

V prvním dni odborníci z oblasti maxilofaciální chirurgie ze specializovaných pracovišť v Praze a Bratislavě informovali posluchače o současných možnostech a úskalích fotodynamické terapie u onkologických onemocnění hlavy a krku. Současnými možnostmi biologické terapie orofaryngeálních karcinomů se ve svém sdělení zabýval prof. Jindřich Macháček z Olomouce. Neméně zajímavá byla také přednáška prof. Ivo Stárka, zaměřená na biologické chování pleomorfního adenomu velkých slinných žláz. Prezentace zkušeností brněnského ORL pracoviště s vzácnými tumory obličeje u dětí pak naznačila možnosti léčby těchto poměrně vzácných tumorů. Nosným tématem druhého přednáškového bloku se staly rekonstrukční výkony v maxilofaciální onkochirurgii. Vedle výčtu a demonstrace jednotlivých rekonstrukčních modalit věnovali přednášející pozornost také problematice plánování chirurgických výkonů. Zajímavé bylo i sdělení autorů ze SRN o možnostech využití piezoelektrického nože v onkochirurgii. Osvěžující změnu pak přineslo sdělení autorů z olomouckého pracoviště demonstrující atypický nález pseudotumoru čelistního kloubu. Zdůraznění významu jednotlivých typů blokových krčních disekcí a jejich souvislost s délkou a kvalitou přežití pacientů ukončilo první den setkání. V tom druhém si lékaři, zdravotní sestry a studenti vyslechli prezentace věnované epidemiologii a prognóze karcinomů ústní sliznice a neobvyklé lokalizaci benigních tumorů slinných žláz. Zdůrazněna byla také úloha intenzivisty v pooperační péči o onkologické pacienty po náročných výkonech. Přednášející se zaměřili také na raritní případy juvenilní myofibromatózy. Přítomné stomatology jistě zaujala kazuistika ameloblastomu dolní čelisti, s následnou rekonstrukcí kostního defektu a protetickou náhradou ztracených zubů dentálními implantáty. Přednášky českých a slovenských odborníků z oblasti maxilofaciální chirurgie, klinické onkologie, otorhinolaryngologie, plastické chirurgie a patologie vyvolaly živou diskusi.

Organizátory symposia byly Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie LF UP, Česká společnost maxilofaciální chirurgie a Oblastní stomatologická komora v Olomouci. Symposium se konalo pod záštitou děkana LF UP prof. Milana Koláře, za účasti prezidenta ČSK MUDr. Pavla Chrze.

MUDr. Petr Heinz,
asistent kliniky ÚČOCH LF UP, -map-