Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.lf.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Lékařská fakulta UP

Akademický senát

17. listopad

„Kdo se bojí, ať zůstane doma. Já jdu.“

(Jan Opletal 28. října 1939)

Připomeneme si symbolicky výraznou osobnost studenta medicíny Jana Opletala, odvážného a přímého člověka, Sokola ze Lhoty na Moravě. Připomeneme si také, co všechno tento den pro naši zemi znamená. Očekáváme důstojný nepolitický průběh a zveme širokou veřejnost. Není potřebná žádná formální registrace, je možné se zúčastnit jen některé části a připojit a odpojit se kdykoli v průběhu.

Pro připomenutí Opletalovy osobnosti spíše než formální pietu volíme setkání v krajině, která ho formovala a po které se jako nemajetný pohyboval každý den pěšky nebo na kole. 16. listopadu se v den jeho pohřbu setkáme v obci, kde cvičil v Sokole, ve kterém poznal svůj životní vzor - MUDr. Stravu. Kdo zejména z časových důvodů zvolí jiný způsob dopravy než pěší či na kole, bude samozřejmě vítán také.

Po tomto setkání se 17. listopadu přesuneme do Prahy, nejprve na pietu na místa spojená s Janem Opletalem, a poté na Albertov, kde se společně zúčastníme programu připraveného Karlovou univerzitou.

Událost můžete také sledovat nebo se přidat na Faceboou:
https://www.facebook.com/events/531077153754418/

Osobní vysvětlení proč je událost pořádána v této podobě najdete zde.

PROGRAM

16. listopadu 15:00 setkání u hrobu Jana Opletala v Nákle na Moravě. Jan Opletal zde byl v tento den odpoledne pohřben. Kdo se nedopraví sám individuálně, může jet společně vlakem, odjezd z Olomouce hl.n. 13:31, příjezd Příkazy 13:58, odtud pěšky nebo na kole do Nákla (cca 3 km), příp. autobusem odjezd z Olomouce 14:09, příjezd do Nákla 14:51.

16. listopadu po setkání na hřbitově zájemci pokračují pešky nebo na kole k Opletalovu rodnému domu ve Lhotě na Moravě, návrat do Olomouce po dohodě nejspíše vlakem ze Střeně.

17. listopadu odjezd z Olomouce 5:21, R892 Velehrad, příjezd do Prahy v 8:04, přesun pěšky k Hálkově koleji, kde se v 9:00 koná pietní akt, pokračování společně s účastníky pietního aktu do Žitné ulice, pak na Albertov, kde bude po příchodu zahájeno oficiální připomenutí 17. listopadu.

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraSpecializačního vzdělávání na LFHippokratův dům - virtuální nemocniceAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Stránka aktualizována: 07. 11. 2016, Tomas Kopecny