Pedagogická činnost

Povinné předměty:

Vnitřní lékařství II
IV. ročník - 7. a 8. semestr
Přednášky, semináře, praktická cvičení.

Vedoucí výuky: MUDr.Vlastimil Doupal, Ph.D.

Blok 15 dnů pobytu na kardiologii a 5 dnů pobytu na klinice TRN.

Během kardiologických seminářů jsou studenti uvedeni do problematiky kardiovaskulárních onemocnění především co se týče nejnovějších poznatků, které nejsou uvedeny v učebnicích, jsou seznámeni se základními metodami používanými v kardiologii. V průběhu praktických cvičení je na standardních odděleních a na jednotce intenzivní péče prováděn nácvik klinického vyšetření kardiologického pacienta s praktickým využitím vyšetřovacích metod. Součástí výuky jsou návštěvy kardiologických specializovaných laboratoří a ambulancí (zátěžová vyšetření, Holterovské metody, vyšetření tilt testem, echokardiografie, elektrofyziologické vyšetření a implantace kardiostimulátoru/defibrilátoru, koronarografie, angiologická laboratoř, kardiostimulační ambulance).

Vnitřní lékařství IV
VI. ročník – 11. a 12. semestr
Vedoucí výuky: MUDr. Yvona Hrčková

Praxe u lůžka a semináře před státní rigorózní zkouškou z vnitřního lékařství (ve spolupráci s ostatními pracovišti LF UP dle aktuálního rozpisu pro akademický rok).

Cílem praxe je prohloubit a doplnit teoretické znalosti i praktické dovednosti z jednotlivých podoborů vnitřního lékařství. Pracovní doba je 6 hodin denně. Náplní praxe je soubor činností, odpovídajících v podstatě povinnostem mladšího sekundárního lékaře v základní předatestační přípravě, s důrazem na práci u lůžka nemocného a pod vedením zkušeného lékaře.

Součástí praxe je návštěva specializovaných laboratoří a ambulancí.

Volitelné/doplňkové předměty:

Pokračovací kurz klinické elektrokardiografie
Semináře, formou bloků.

Vyučující: doc. MUDr. Čestmír Číhalík, CSc.

Kurz praktické angiologie
IV. ročník, 7. nebo 8. semestr
Semináře/praktická cvičení, formou bloků.

Vyučující: MUDr. Jana Petřková, doc. MUDr. Dalibor Musil, Ph.D.

Kardiostimulace, implantabilní kardiovertery-defibrilátory
Semináře/cvičení, formou bloků.

Vyučující: doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA, MUDr. Vlastimil Doupal, Ph.D.

Kurz praktické echokardiografie
IV. ročník, 8. semestr
Semináře/praktická cvičení, formou bloků

Vyučující: MUDr. Dan Marek, Ph.D.

Kurz invazivní a intervenční kardiologie

Vyučující: MUDr. David Richter

Komplexní prevence a rehabilitace ve vnitřním lékařství (ve spolupráci s Klinikou tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace)
V. ročník, 9. nebo 10. semestr

Vyučující: doc. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA., Bc. Beata Zapletalová

Výuka zubního lékařství

Vedoucí výuky: MUDr. Jan Galuszka, Ph.D.

Vnitřní lékařství - III. ročník, 5. semestr
Semináře, praktická cvičení.

V první fázi jsou semináře a praktická cvičení věnována propedeutice ve vnitřním lékařství. Je kladen důraz na všeobecné interní vyšetření pacienta (anamnéza, fyzikální vyšetření).

Ve druhé fázi jsou během seminářů a praktických cvičení studenti uvedeni do problematiky kardiovaskulárních onemocnění především co se týče nejčastěji se vyskytujících a nejzávažnějších onemocnění a náhlých stavů v kardiologii. Studenti jsou seznámeni se základními metodami používanými v kardiologii. V průběhu praktických cvičení je prováděn nácvik klinického vyšetření kardiologického pacienta s praktickým využitím vyšetřovacích metod.

Vnitřní lékařství - IV. ročník, 8. semestr
Semináře, praktická cvičení (ve spolupráci s II. a III. interní klinikou, dle rozpisu pro aktuální akademický rok)

V rámci seminářů i praktických cvičení jsou studenti seznámeni s nejčastěji se vyskytujícími závažnými akutními stavy ve vnitřním lékařství, je věnován důraz na diferenciální diagnostiku.

Výuka nelékařských oborů

Naše pracoviště se věnuje rovněž výuce nelékařských oborů pro Fakultu zdravotnických věd LF UP.

Tématem přednášek jsou vyšetřovací metody v kardiologii a základní diagnózy v kardiologii jako ICHS, arteriální hypertenze, plicní embolizace, kardiomyopatie, projevy srdečního selhávání aj. Během praktických cvičení jsou studenti seznamováni se základy EKG a jsou jim demonstrovány základní arytmie. Dle možností jsou rovněž přítomni při některé z vyšetřovacích metod či léčebných zákroků prováděných a dostupných na naší klinice. Seznamují se rovněž s organizací práce na kardiologickém pracovišti.

Obory Radiologický asistent, Fyzioterapie
Vedoucí výuky: doc. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA.

Obory Ošetřovatelství, Všeobecná sestra
Vedoucí výuky: doc. MUDr. Petr Heinc, Ph.D.

Stránka aktualizována: 10. 11. 2010, Tomas Kopecny