Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.lf.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Lékařská fakulta UP

Odkazy

Související odkazy:

 

 


 

Zdravé  opalování  neexistuje ! 

Kromě prospěšných vlastností slunečních paprsků jsou dlouho známé i jejich nepříznivé efekty na kůži a zrak. K pozitivním účinkům patří možnost vidění, pocity duševní pohody a tvorba vitaminu D v kůži, který je důležitý pro správnou mineralizaci kostí. Na druhé straně "honba za bronzem", nepřiměřené vystavování se slunci v létě i v zimě, případně návštěvy solárií, vedou k urychlenému stárnutí kůže a k výraznému nárůstu kožních nádorů v posledních desetiletích.

Nezanedbatelným problémem jsou i tzv. sluneční alergie. Většinou se nejedná o skutečnou přecitlivělost, ale zvýšená citlivost kůže na záření je vyvolána působením řady různých léků, např. na vysoký krevní tlak, na odvodnění, na bolesti kloubů a zad, antibiotiky, antikoncepcí. Příčinou jsou i umělá sladidla a léky na cukrovku, krémy a gely na bolesti kloubů, parfemovaná kosmetika, mnohé rostliny aj.

Rizika na slunci

Každý člověk má určitou vrozenou odolnost kůže ke slunečnímu záření, tzv. fototyp.

Osoby s nízkým fototypem jsou obvykle světlovlasé, se světlou kůží s pihami, která je vysoce citlivá k záření, a tyto osoby by se neměly záměrně vystavovat slunci po celý život. Osoby s vyšším fototypem s dobře pigmentovanou kůži a tmavými vlasy snášejí slunce podstatně lépe. Ale každé spálení se zarudnutím nebo dokonce s puchýři si kůže " pamatuje", negativní účinky záření se s věkem hromadí a sčítají. Způsobují  předčasné stárnutí kůže s hlubokými vráskami a nepříjemnými pigmentovými skvrnami. Opakované spálení v dětství, ale i později v životě, je považováno za hlavní rizikový faktor kožní rakoviny a maligního melanomu.

Jak se chovat správně na slunci?

Důležité je pokud možno se nikdy nespálit. Nevystavovat se slunci v poledních hodinách, kůži  přivykat  postupně po malých dávkách záření a používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (nejméně 20 a více). Důležitá je i pokrývka hlavy, sluneční brýle a dostatek tekutin. Při spálení kůže použijeme chladivé obklady např. z borové vody, laická pomoc zahrnuje i aplikaci bílého jogurtu či tvarohu na kůži. Spálení do puchýřů vyžaduje odbornou léčbu kortikoidními (hormonálními) přípravky. Pomohou i 1-2 tbl. Acylpyrinu nebo Ibalginu.

Prevence a léčba rakoviny kůže

Většina  nádorů kůže je úplně vyléčitelná, pokud se diagnostikuje včas! Sledujte svou kůži, každé měnící se "znaménko" vyžaduje odborné vyšetření. Zvláště změna barvy a velikosti, mokvání, krvácení a svědění jsou varovným signálem.

Závěry a doporučení

  • sluneční záření je hlavní příčinou rakoviny kůže a předčasného stárnutí pokožky
  • děti do 3 let zásadně neopalujeme, větší děti jen mimo polední hodiny (11.00-14.00) a vždy s pokrývkou hlavy a ochrannými krémy (totéž platí pro dospělé)
  • pro tvorbu vitaminu D postačuje 10 - 15 minutový pobyt na slunci za den (mimo poledne)
  • užíváte-li jakýkoliv lék, nesluňte se vůbec
  • všímejte si změn na své kůži - měnící se mateřské znaménko je důvodem návštěvy lékaře

  

Klinika chorob kožních a pohlavních FN Olomouc nabízí odborné vyšetření ( i bez doporučení ) každé úterý od 8.00 do 12.00 hod.

Zpravodajství z UP
Stránka aktualizována: 09. 06. 2011, Lenka Králová