Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.lf.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Lékařská fakulta UP

Multiplikativní ART (MART)

Rekonstrukční metoda MART je velmi podobná metodě ART s jedním významným rozdílem. Zatímco u metody ART bylo možné dosáhnout v rekonstruované matici i záporných výsledků, což bylo řešeno selektivním nastavením hodnot záporných pixelů na nulu, u metody MART toto není možné.
Jednotlivé úpravy hodnot pixelů jsou prováděny pomocí násobení a podílů a záporná hodnota se tedy nemůže vyskytnout. Další výhodou metody MART je, že pokud je v počátečním odhadu hodnota některých pixelů nastavena na nulovou, potom zůstává nulová po celou dobu rekonstrukce. Tato vlastnost dovoluje omezit rekonstruovanou oblast pouze na skutečnou oblast objektu (je-li předem známa – teoreticky např. z CT při SPECT/CT vyšetření). 

Algoritmus rekonstrukční metody MART je popsán následujícím vztahem  , kde  je odhad i-tého pixelu ve směru j-té projekce během l-té iterace,  je hodnota naměřená v projekci (na daném detektorovém elementu), N je počet pixelů ve směru j-té projekce (příslušný danému detektorovému elementu). Na rozdíl od metody ART, kde byl stejný korekční faktor použit pro všechny pixely obrazové matice přispívající v daném projekčním úhlu k pixelu projekce, je u MART vypočítáván korekční faktor pro každý pixel zvlášť (u metody ART je vlastně prováděno totéž, ale korekční faktor je např. pro daný řádek stejný pro všechny pixely).

Princip iterativního řešení rekonstrukce obrazu metodou MART je znázorněn na následujícím obrázku, kde je pro větší názornost použito matice o rozměru pouze 2x2 pixely.

S použitím simulací je možné porovnat výsledek MART s ART rekonstrukcí stejného objektu. Rekonstrukční metoda MART je v porovnání poměrně náchylná k výskytu artefaktů díky multiplikativní povaze korekcí. Obdobně jako u ART rekonstrukce vyšší počet nastavených iterací prodlouží časovou délku výpočtů v simulaci. (doporučené maximum 8 iterací). Rovněž je možné použít funkci zobrazit proces rekonstrukce pro názornější představu o průběhu rekonstrukce.

Simulace rekonstrukce MART

Simulaci rekonstrukce MART lze zobrazit i v samostatném panelu (zde).

Návrat na rozcestník iterativních rekonstrukcí (zde).
Návrat na rozcestník rekonstrukcí (zde).
Zpět na úvodní stránku s rozcestníkem.

Zpravodajství z UP
Stránka aktualizována: 10. 02. 2014, Jaroslav Ptáček