Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.lf.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Lékařská fakulta UP

Všeobecné informace

Adresa:
Klinika plicních nemocí a tuberkulózy
I. P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc
tel.: 58 585 3560, fax: 58 585 2516, e-mail: kolekv@fnol.cz
Přednosta kliniky: Prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.

 

Činnost Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc spočívá v komplexní diagnostice a léčbě respiračních nemocí, v jejich prevenci, profylaxi a dispenzarizaci. Klinika zajišťuje pregraduální výuku studentů všeobecného i zubního lékařství, nelékařských zdravotnických oborů aprogramu General Medicine. Provádí postgraduální výuku lékařů a sester v pneumologii, realizuje koncepci oboru Pneumologie a ftizeologie v oblasti výzkumu. Smyslem úspěšné práce kliniky je erudovaná pomoc klientům se širokým spektrem plicních nemocí v různé fázi a rozsahu postižení. Respirační nemoci patří mezi nejzávažnější onemocnění lidské populace na celém světě pro svůj masový výskyt a neklesající úmrtnost. Třetí nejčastější nemocí po stránce mortality jsou pneumonie, na něž umírá ročně asi 3 až 5 milionů lidí. Následuje chronická obstrukční plicní nemoc a tuberkulóza. Nejčastějším maligním onemocněním je plicní karcinom s roční mortalitou přes jeden milion obyvatel. Řada dalších závažných respiračních nemocí má stoupající tendenci výskytu v závislosti na zhoršujícím se životním prostředí. Je to bronchiální astma, plicní fibrózy, dechové poruchy ve spánku a jiné. Některé nemoci se komplikují respiračním selháním, které vyžaduje okamžitou podporu dýchání. Příčinou mnoha respiračních poruch je kouření a škodliviny tabákového kouře, což ukazuje na potřebu prevence, stálé edukace a partnerství mezi lékaři a pacienty. Na klinice pracuje 20 lékařů, 44 sester, 4 dokumentární pracovnice, 2 psychologové, jeden fysioterapeut, tři zaměstnanci nižšího a 6 pomocného zdravotnického personálu. Jedenáct lékařů vlastní atestaci z oboru Pneumologie a ftizeologie, 19 lékařů atestaci vnitřního lékařství, dále zde pracují lékaři s atestací z klinické onkologie, klinické mikrobiologie a všeobecného lékařství. Tři lékaři jsou erudováni jako kliničtí cytologové, pracuje zde pět bronchologů, jeden lékař vlastní mezinárodní certifikát terapeutické bronchologie, spirometrický kurz IPVZ mají 2 lékaři. Přednosta kliniky je členem ACCP (Americké společnosti hrudních lékařů), ERS (Evropské respirační společnosti), WASOG (Světová asociace sarkoidózy a jiných granulomatózních nemocí), ISID (Mezinárodní společnost infekčních nemocí) a EABIP (Evropská asociace bronchologie a intervenční pneumologie). Členem ERS je dalších 8 lékařů kliniky, jeden lékař je členem ECFS (Evropská společnost cystické fibrózy). Přednosta kliniky je členem redakčních rad čtyř odborných časopisů, působil jako národní delegát ČPFS v ERS, jako předseda oborové rady v ČLK, několik funkčních období jako I. místopředseda ČPFS, předseda Bronchologické sekce ČPFS a je krajským konzultantem KES pro tuberkulózu. MUDr. Petr Jakube je jednatelem Komise pro cystickou fibrózu dospělých, MUDr. Jaromír Zatloukal je členem dozorčí rady ČIPA a MUDr. Kamil Palatka je členem Národního centra pro těžké astma NCTA.

 

Kde nás najdete?

Klinika plicních nemocí a TBC se nachází v areálu Fakultní nemocnice Olomouc na ulici I. P. Pavlova 6. v sousedství Onkologické kliniky. Z hlavního vlakového nádraží v Olomouci je areál nemocnice dostupný tramvajovými linkami číslo 1, 4 a 6, a autobusy městské hromadné dopravy číslo 12, 19, 26 (zastávka Dvořákova) a 21 (Hněvotínská). Od autobusového nádraží lze do FNO dojet tramvajovou linkou číslo 4 a autobusy MHD číslo 19 (Dvořákova) a 10 (Fakultní nemocnice). Pro imobilní pacienty pak přepravu po areálu nemocnice zajišťuje autobus číslo 42, který vyjíždí od tramvajových zastávek u nemocnice. Areál FNO je přístupný bránami z ulice I. P. Pavlova (vstup 2) a z Hněvotínské (vstup 3) a vstupem pouze pro pěší od tramvajových zastávek z Brněnské ulice (vstup 1).

Informace pro pacienty najdete zde.

Historie

Péči o nemocné tuberkulózou na střední Moravě zajišťovaly od roku 1915 zemské plicní léčebny v Pasece u Šternberka a v Jevíčku. O dvanáct let později byl vybudován plicní pavilon v tehdejších Zemských ústavech v Olomouci v současné Fakultní nemocnici. Na svou dobu moderní léčebné zařízení bylo součástí interního oddělení a mělo 50 lůžek. Hlavní náplní práce lékařů byla tehdy tuberkulóza, jejíž mortalita byla na českém území obrovská (360 / 100 000 ročně). Pod vedením doc. MUDr. Josefa Blatného zde byla v polovině třicátých let rutinně prováděna kolapsoterapie pneumotoraxem a jiné léčebné metody. Během 2. světové války byl počet lůžek zvýšen na 100, neboť zde přechodně působila samostatná plicní léčebna přesunutá z Paseky. Vedoucím pracoviště byl tehdy doc. MUDr. Vladislav Raclavský.

Po válce byla samostatnost plicního oddělení zachována a v roce 1947 bylo oddělení rozšířeno o laboratoře a rentgenové pracoviště. Vedoucím pracoviště se stal MUDr. Vladislav Říha ve funkci primáře, který byl v týmu přednosty tehdejší tzv. propedeutické kliniky prof. MUDr. Karla Amerlinga. V roce 1963 byla zřízena Klinika tuberkulózy Palackého univerzity v Olomouci. Od té doby klinika stále rozšiřovala svou činnost, i když v letech 1967 až 1979 byla její část umístěna v areálu nedaleké léčebny v Pasece u Šternberka. Prostory v tehdejší Fakultní nemocnici byly velmi skromné a mnohdy nedůstojné. Do těch současných byla klinika přestěhována 6. prosince 1979 a od té doby se nachází ve společné budově s onkologickou klinikou a klinikou nemocí z povolání. Prvním přednostou kliniky byl po habilitaci ustanoven doc. MUDr. Vladislav Říha, který se zabýval především tuberkulózou. Účastnil se epidemiologických studií, aktivně organizoval nové formy protituberkulózního boje, ale i rozšiřování náplně oboru o další respirační nemoci. Z jiných nemocí se zajímal především o sarkoidózu. V té době působil na klinice také doc. MUDr. et PhMr. Cyril Šimeček, DrSc., který zde uskutečnil své práce v oblasti bronchologie a punkční cytologie. Jeho diagnostické přístupy, patentované nástroje a progresivní léčebné postupy měly v té době prioritní význam v celosvětovém měřítku. Profesorem byl jmenován po svém odchodu na plzeňské pracoviště (odešel v r. 1967).

V roce 1980 byl ustanoven přednostou kliniky doc. MUDr. Ivo Oral, CSc. Byl vynikajícím bronchologem i pedagogem, zabýval se funkcemi bránice, diagnostikou jejich poruch a možnostmi léčby. Rychle probíhající nemoc však předčasně ukončila jeho započatou práci už o tři roky později. V té době pracovala na klinice mimo jiné MUDr. Jiřina Kroutilová, která se specializovala v oblasti klinické cytologie, MUDr. Jitka Karásková, garantující vyšetřování plicních funkcí a ambulantní lékařka MUDr. Jitka Kopřivová. Od roku 1985 se stal přednostou kliniky MUDr. Oldřich Ošťádal, který byl habilitován docentem o pět let později a za další tři roky jmenován profesorem. Zabýval se epidemiologií tuberkulózy a domácí oxygenoterapií. Za působení prof. MUDr. Oldřicha Ošťádala, CSc. se činnost kliniky rozšířila i v oblasti nespecifických plicních onemocnění.

Od roku 1999 byl uveden do funkce současný přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy prof. MUDr.Vítězslav Kolek, DrSc. Klinika se rozvíjí v oblasti diagnostické i intervenční bronchologie, intersticiálních plicních procesů, klinické onkologie a bronchiálních zánětů (chronická obstrukční plicní nemoc a bronchiální astma). Byla založena jednotka intenzivní péče pro nemocné s respirační insuficiencí, laboratoř poruch dýchání ve spánku, centrum pro dospělé nemocné s cystickou fibrózou a protikuřácká poradna.

Nahoru

Zpravodajství z UP
Stránka aktualizována: 26. 01. 2011, Vladimír Kubák