Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.lf.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Lékařská fakulta UP

Historie ústavu

Ve druhé polovině 18. století bylo na pražské fakultě zřízeno „Státní lékařství“ zahrnující i lékařství soudní. Po brněnském pracovišti, založeném již v roce 1919, vznikl těsně po 2. světové válce Ústav soudního lékařství v Hradci Králové a rok nato další dvě pracoviště - v Plzni a v Olomouci. Budování Univerzity Palackého je neodmyslitelně spjato s jeho prvním přednostou prof. MUDr. Adolfem Rozmaričem, jehož úkolem bylo v Olomouci vybudovat ústav a zajistit výuku v oboru. Provizorium pro své pracoviště nalezl v dřevěném doslova baráku u nemocniční kuchyně, kde začal okamžitě přednášet. V roce 1949 byl v ústavu zahájen i pitevní provoz, který pan profesor zvládal s novopečeným lékařem MUDr. Svatoplukem Loykou, svým pozdějším nástupcem, a s pozdějšími docenty Malotou a Jelínkem a pozdějšími primáři Madákem a Cahou. Na pracovišti působil i MUDr. Opavský, jeden ze zakladatelů moderní soudně-lékařské toxikologie a také, tehdy jako studenti, Alois Kosatík a Slavomil Mackerle.

Historie Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc začíná datem 1.4.1961, kdy bylo zřízeno Krajské soudně lékařské oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Naplnily se tak snahy prof. MUDr. Adolfa Rozmariče, doc. MUDr. Svatopluka Loyky, CSc. a doc. MUDr. Lubomíra Neorala, CSc. o to, aby se soudní lékařství, doposud tzv. katedrový obor, stalo integrální součástí zdravotnických služeb v nejlepším významu tohoto slova.
Ze skromných začátků dvou lékařů a čtyř středních a nižších zdravotnických pracovníků se pracoviště postupně rozrůstalo, takže v 80. letech minulého století dosáhlo stabilizovaného stavu 5 lékařů, 2 chemiků-toxikologů a 15 středních a nižších zdravotnických a ostatních pracovníků. Ve smyslu vnitřní specializace pokrylo oddělení všechny potřebné úseky činnosti, a to thanatologický, sérologický, toxikologický a úsek pro stanovení alkoholu v biologických tekutinách i vyšetřování biologického materiálu živých osob.

V roce 1969 bylo zavedeno stanovení alkoholu automatizovanou plynovou chromatografií jako první ze všech tehdejších států východního bloku. Od roku 1976, jako reakce na požadavky kliniků řešit případy akutních intoxikací, byla zavedena nepřetržitá pohotovostní toxikologická služba, jako první a dlouhou dobu jediná v našem státě. Díky systematické spolupráci bylo znalci jiných oborů pracoviště vyhledávané mimo jiné i při posuzování silničních dopravních nehod chodců.

Po zániku krajského zřízení se Krajské soudně lékařské oddělení stalo Ústavem soudního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc. Profesor Neoral stál v čele oddělení a později ústavu od jeho založení a od roku 1984 i v čele Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Lékařské fakulty Univerzity Palackého a přednostou byl jmenován prof. MUDr. Alois Kosatík, CSc. Aktivita prof. MUDr. JUDr. Lubomíra Neorala, DrSc. v tehdejší Krajské znalecké komisi při zdravotním odboru KNV v Ostravě a průkopnické zkušenosti této komise se staly vzorem pro celostátní právní úpravu jednacího řádu znaleckých komisí zřizovaných podle § 77 odst. 6) zákona č. 20/1966 Sb.
V roce 1999 převzal vedení ústavu doc. MUDr. Svatopluk Loyka, CSc. jun.

V současnosti je veškerá činnost ústavu produktem práce 29 zaměstnanců - z drtivé většiny zdravotnických - a několika externistů doplňujících personál v nepřetržité pohotovostní službě VŠ-toxikologů a pitevních sanitářů. V úseku thanatologickém jsou prováděny všechny  druhy pitev, které mu ze zákona přísluší, včetně potřebných laboratorních vyšetření. Rozbory příčin a mechanismů úmrtí, včetně případů souvisejících s trestnou činností, jsou důležitými podklady nejen pro rezort zdravotnictví (zvláště z aspektu prevence), ale i pro policii a justici při objasňování negativních protispolečenských jevů. Jsou tak podkladem pro kvalifikované hodnocení správnosti postupu při poskytování zdravotní péče.

Součástí Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc je také toxikologický úsek, rozdělený na dvě samostatné laboratoře.
První je určena pro analýzu ethanolu (alkoholu) a jiných těkavých látek v krvi, v moči a v dalších biologických materiálech.
V druhé laboratoři se provádějí  toxikologická vyšetření zaměřená na průkaz a stanovení toxikologicky významných látek v tělesných tekutinách a tkáních. Výjimečně jsou analyzovány rovněž doličné materiály. 
Ke kvalitativní a kvantitativní analýze jsou využívány moderní instrumentální analytické a separační metody, zejména  plynová a kapalinová chromatografie s širokým spektrem detekčních možností. Dále jsou používány imunochemické metody, spektrometrie ve viditelné a v UV oblasti a  pro screeningová   vyšetření chromatografie na tenké vrstvě.
Laboratoře toxikologického úseku mají regionální působnost. Poskytují analytické a konzultační služby zejména žadatelům z FNOL a z ostatních zdravotnických zařízení, dále  externím žadatelům, především orgánům činným v trestním řízení, zaměstnavatelům, samoplátcům a jiným.
Akutní intoxikace se řeší v rámci nepřetržité toxikologické pohotovostní služby.

Pedagogická činnost se neomezuje pouze na studenty lékařské fakulty. V ústavu probíhá výuka budoucích právníků, pravidelnými jednodenními stážemi jsou rozšiřovány znalosti frekventantů holešovské policejní školy. Také studenti teologické a přírodovědecké fakulty absolvují v našem pracovišti tématicky zaměřené semináře.

 

Zpravodajství z UP
Stránka aktualizována: 14. 03. 2011, Tomas Kopecny