Typy akcí v programu Horizont 2020
V programu H2020 je definováno několik typů akcí, které se mohou lišit formou a výší finančního příspěvku, minimálním počtem partnerů v konsorciu, způsobem administrace apod.
Výzkumné a inovační akce: (Research and Innovation Action, RIA) jsou projekty realizované mezinárodními konsorcii, v nichž převládají výzkumné aktivity.
U všech účastníků je aplikována jednotná sazba financování ve výši 100 % z celkových uznatelných nákladů.
Po splnění podmínky minimální účasti se mohou projektů účastnit i další země (v některých případech s odlišným způsobem financování).
Inovační akce (Innovation Action, IA) obsahují především aktivity, které směřují k tržnímu uplatnění výsledků.
V projektech se uplatňuje podmínka minimální účasti.
Platí zde snížená sazba financování ve výši 70 % z celkových způsobilých nákladů. Neziskovým subjektům je ponecháno 100% financování EU.
Koordinační a podpůrné akce (Coordination and Support Action, CSA) neobsahují výzkumné ani inovační aktivity. Typicky se jedná o projekty mapující určité vědecko-výzkumné oblasti, projekty zaměřené na pořádání informačních a networkingových akcí atd.
Pokud není ve výzvě stanoveno jinak, lze projekty předkládat individuálně (bez nutnosti vytvářet mezinárodní výzkumná konsorcia).
Tyto akce jsou EU financovány ze 100 % celkových způsobilých nákladů.
Akce Marie Sklodowska-Curie (MSCA) mají posílit mobilitu výzkumných pracovníků a podpořit jejich vzdělávání a profesní růst.
V závislosti na konkrétním schématu projektu MSCA je grant tvořen několika typy příspěvků (allowances), které si mezi sebe dělí výzkumný pracovník a instituce, která ho hostí. Výše jednotlivých příspěvků se odvíjí od zkušeností daného výzkumníka, jeho rodinného stavu, doby pobytu na hostující instituci a sídla hostující instituce. Součet jednotlivých příspěvků tvoří celkové způsobilé náklady projektu, které jsou EU financovány ze 100 %.
Granty Evropské výzkumné rady (ERC) financují výzkumné projekty, které mají posunout hranice stávajícího poznání. Jedná se o podporu hraničního výzkumu bez určení konkrétní tematické oblasti. ERC podporuje individuální řešitele (Principal Investigators) a jejich výzkumné týmy.
Celkové způsobilé náklady jsou EU financovány ze 100 % bez ohledu na typ instituce, která hlavního řešitele projektu hostí.
Nástroj pro malé a střední podniky (SME Instrument) poskytuje systematickou podporu MSP při vývoji inovativních výrobků a služeb, umožňuje MSP dovést jejich inovativní nápady od prvotní myšleny až do stavu, kdy je možné jejich uvedení na trh.
Podpora je rozdělena do tří fází. Úspěšní žadatelé obdrží na realizaci aktivit v první fázi pevně stanovenou částku, financování druhé fáze je založeno na spolufinancování celkových způsobilých nákladů ve výši 70 %. Na třetí fázi neposkytuje EK přímé financování.
Projekty ERA-NET Cofund podporují koordinaci národních a regionálních výzkumných a inovačních politik a programů EU (tzv. public-public partnerství) v tematických oblastech definovaných v pracovním programu. Návrh projektu předkládá mezinárodní konsorcium (platí podmínka minimální účasti) složené nejčastěji z poskytovatelů finančních prostředků (např. ministerstva, grantové agentury), kteří se zaváží uvolnit vlastní prostředky na společné projektové aktivity.
Podstatnou částí projektů je formulace, vyhlášení a spolufinancování společných výzev na předkládání mezinárodních projektů, které jsou administrovány v souladu s národními pravidly účastnících se vyhlašovatelů. Příspěvek EU dosahuje výše 33 % celkových způsobilých nákladů společných projektových aktivit.
Veřejné zakázky v předobchodní fázi (Pre-commercial Procurement Cofund Action, PCP Cofund) představují typ projektu, v němž veřejní zadavatelé (definice Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/18/ES a 2004/17/ES) společně definují témata v problematických společenských oblastech a následně vyhlásí veřejnou zakázku v oblastech výzkumu a vývoje na nová řešení, která mohou zaplnit aktuální mezeru na trhu.
Projekt může zahrnovat zhotovení prototypů a vývoj omezeného množství prvních testovacích výrobků a služeb, primárně jsou však tyto projekty zaměřené na vědeckovýzkumné činnosti.
Výstupy projektu nepřechází do výlučného vlastnictví veřejných zadavatelů, naopak zůstávají ve vlastnictví subdodavatelů, pro které se tak zakázka stává prokazatelným přínosem.
Projekt předkládá mezinárodní konsorcium tvořené minimálně třemi subjekty ze tří různých členských zemí EU nebo zemí asociovaných k H2020, přičemž minimálně dva subjekty musí být veřejní zadavatelé. Při splnění podmínky minimální účasti veřejných zadavatelů se mohou účastnit i další subjekty, které jednají ve veřejném zájmu (např. nevládní organizace, soukromé subjekty atd.).
Způsobilými náklady projektu jsou cena vítězného návrhu (forma subdodávky) a náklady na související koordinační aktivity a komunikaci konsorcia. Míra financování EU dosahuje výše 70 % celkových způsobilých nákladů zadavatelů.
Veřejné zakázky na inovativní řešení (Public Procurement of Innovative Solutions Cofund Action, PPI Cofund) stejně jako předchozí typ projektu umožňují mezinárodní skupině veřejných zadavatelů reagovat na společenské výzvy, definovat mezery na trhu a prostřednictvím veřejné zakázky nalézt vhodné již existující inovativní řešení, které ovšem není dostatečně ověřené ani běžně vyráběné či poskytované.
Zadavatelé v tomto případě vystupují jako subjekty, díky nimž se řešení buď dostane na trh, nebo se jeho implementace na trhu rozšíří. Skupina zadavatelů tímto způsobem otevírá možnosti vstupu na trh průmyslovým subjektům. Z hlediska inovačního cyklu by měly tyto projekty obsahově navazovat na akce typu PCP Cofund (bez nutnosti navazovat na konkrétní projekt PCP Cofund).
Minimální velikost konsorcia stanovuje podmínka minimální účasti (s nejméně dvěma veřejnými zadavateli – viz PCP Cofund).
Způsobilými náklady projektu jsou cena vítězného návrhu (forma subdodávky) a náklady na související koordinační aktivity a networking konsorcia. Míra financování EU dosahuje výše 20 % celkových způsobilých nákladů.
Text převzatý z: Kolektiv autorů Národního informačního centra pro evropský výzkum TC AV ČR. Horizont 2020: Stručně o programu. ISBN 978-80-86794-44-0.